Mother Teresa Catholic College
Tel: (08) 9591 7100 | Fax:
Address: 731 Eighty Road, Baldivis

 

Ms Geri O’Keefe

Mrs Anne Aquino

 

 Mr Alan Morrison

Mrs Michelle Reed

Mrs Catherine Conway

Mrs Sandra Loveridge

Miss Tina Desousa

Mrs Sylvia Faed

Mr Evan Jones

Mrs Renee Lea

 

Mrs Lucia Miller

 

Miss Laura Smith

 

Miss Lorralie Bucknell

 

 

 

 

Mrs Megan Waters

Mrs Charlotte Morgan

 

Mrs Kaye Elsum

 

Mr Daniel Burro

 

Mrs Nicola Crowdy

 

Mrs Lisa Mitchell

 

Mrs Alison Romagnolo

 

Mrs Kelly Winfield-Hart

 

 

Miss Kiara Grigo

 

Miss Tammy Moroney

 

Mrs Robyn Dixon

 

Mrs Louise Rimmer

Mr Drew Walsh

Mrs Helen McClenaghan

Mrs Deborah Boylen

Mrs Geraldine Williams

Mrs Kim Rozario

Mrs Kristy Watson

Ms Ann Priest

Mrs Meg Armitage

Mrs Mary Mulry

Mrs Michelle Grove

Mrs Georgina Elphinstone

Mrs Liz Hodgson

Mrs Mel Cadwellader

Mrs Joe-Anne Buchan

Mrs Emma Da Silva

Mrs Martina  Leahy

  

Mrs Tameka Slomp

Mrs Anita Chesworth 

 

 

 

 

Mrs Claudia Went

 

COLLEGE STAFF:    
College Principal Ms Geri O’Keefe
Associate Principal – Junior School Mrs Anne Aquino
Assistant Associate Principal (Yr3 – Yr6)  Mrs Alison Romagnolo
Assistant Associate Principal (Pre-K – Yr2) Mrs Aisling Keaney
Technology (K-Yr7) & Learning Administrator (Yr7)  Mr Alan Morrison
   
ADMINISTRATION:  
Principal’s PA Mrs Sandra Loveridge
Business Manager Mrs Michelle Reed
Receptionist Mrs Katherine Grason (Mon & Thurs)/Mrs Tracey Low (Tues, Wed, Fri)
College Registrar Mrs Catherine Conway
Finance Officer TBA
Uniform Shop Manager Mrs Claudia Went (Tues & Thurs pm) 
   
CLASS TEACHERS – Junior School:  
3 Year Old Kindy Mrs Sylvia Faed (Thursday)
Kindy Blue (KB) Mrs Sylvia Faed (Mon-Wed)
Kindy White (KW) Miss Tina Da Sousa (Wed-Fri)
Pre-Primary Blue (PPB) Mr Evan Jones
Pre-Primary White (PW) Mrs Lucia Miller
Year 1 Blue (1B) Mrs Anita Chesworth (Mon, Tues, Fri) & Mrs Kristy Watson (Wed, Thurs)
Year 1 White (1W) Miss Renee Lea
Year 2 Blue (2B) Miss Mrs Kelly Winfield-Hart 
Year 2 White (2W) Mrs Aisling Keaney (Tues, Wed, Thurs) & Mrs Megan Waters (Mon, Fri)
Year 3 White (3W) Mrs Nicola Crowdy
Year 3 Blue (3B) Miss Laura Smith
Year 4 Blue (4B) Mrs Charlotte Morgan
Year 4 White (4W) Mr Daniel Burro
Year 5 White (5B) Mrs Kaye Elsum
Year 5 White (5W) Mrs Alison Romagnolo (Wed, Thurs, Fri) & Mrs Lisa Mitchell (Mon, Tues) 
Year 6 White (6B) Miss Kiara Grigo
Year 6 White (6W) Miss Lorralie Bucknell
   
 MIDDLE SCHOOL (Yr7) – Homeroom Teachers  
BOODJAR Mrs Deborah Boylen & Mr Drew Walsh
KEP Mrs Caroline Hayes & Mrs Amanda Day
MAAR Mrs Kim Spencer & Mr Alan Morrison
KAAL Miss Tammy Moroney & Mrs Sarah Gaynor
   
 The Home-Room teachers will teach the core learning areas as well as additional Food Technology, T.I.D.E (Technology,Innovation, Design and Enterprise); Visual Arts; Fabric Technology; Music; Drama; Physical Education and Health.
   
SPECIALIST TEACHERS:  
Physical Education / Health Mr Drew Walsh
Dance  Mrs Amanda Day
Music (PP-3) Mrs Geraldine Williams
Indonesian (K – 6) Mrs Kim Rozario (Tues, Wed, Thurs)
Indonesian (Yr 7) Ms Dian Wijayanti (Mon/Thurs) 
Reading Recovery / LLI / Library Miss Ann Priest
Science Ms Louise Rimmer
Extending Mathematical Understanding (EMU) Mrs Lucia Miller
Sustainability and Science (Yr6) Mrs Helen McClenaghan (Tues, Wed)
Students with Disabilities & Special Needs Mrs Trish Cashman
Counsellor Mrs Robyn Dixon (Wed and Fri am)
Defence Service Transition Aide Ms Anita Chesworth (Wed, Thurs)
   
EDUCATION ASSISTANTS:  
3YO Kindy (Thurs) Mrs Tameka Slomp
Kindy Blue (Mon, Tues, Wed) Mrs Tameka Slomp & Mrs Georgina Elphinstone
Kindy White (Wed, Thurs, Fri) Mrs Joe-Anne Buchan & Mrs Martina Leahy & Mrs Melanie Caldwallader
Pre-Primary Blue Mrs Mary Mulry
Pre-Primary White Mrs Meg Armitage
Year 1 Blue / White Mrs Carrie Sneyd
Year 1 White / Blue Mrs Georgina Elphinstone (Thurs, Fri) & Mrs Joe-Anne Buchan (Mon, Tues)
Students with Disabilities Mrs Michelle Grove & Mrs Liz Hodgson
Literacy/Numeracy Intervention Mrs Emma Da Silva (Mon, Tues, Wed)