Mother Teresa Catholic College
Tel: (08) 9591 7100 | Fax:
Address: 731 Eighty Road, Baldivis
COLLEGE STAFF:
College Principal Ms Geri O’Keefe
Associate Principal – Junior School Mrs Anne Aquino
Assistant Associate Principal (Pre-K – Yr 2) Mrs Aisling Keaney
Assistant Associate Principal (Yr3 – Yr6) Mrs Alison Romagnolo
Year 7 Coordinator Miss Tammy Moroney
Year 8 Coordinator Mr Alan Morrison
ADMINISTRATION:
Principal’s PA Mrs Sandra Loveridge
Business Manager Mrs Michelle Reed
College Receptionist Mrs Lynn Nagle
Junior School Receptionist/ Associate Principal’s PA Mrs Meg Armitage
Learning Hub Administrator Mrs Emma Da Silva
College Registrar Mrs Catherine Conway
Senior Finance Officer Mrs Sarah Berveling
Family Fees Officer Mrs Tracey Low
Uniform Shop Manager Mrs Claudia Went (Tues & Thurs)
Technical Officer Mr Oliver Pinder
Maintenance Officer Mr Brian Kenny
CLASS TEACHERS – Junior School:
3 Year Old Kindy Miss Paige Gavin (Tuesday)
Kindy Wanju (KW) Mrs Joslyn Bezant
Kindy Kaya (KK) Miss Paige Gavin (Wed-Fri)
Kindy Tjiripin (KD) Mrs Julie McMullen
Pre-Primary Blue (PPB) Miss Tina Da Sousa/Sylvia Faed
Pre-Primary White (PW) Mrs Angela Skates
Year 1 Blue (1B) Mrs Anita Chesworth
Year 1 White (1W) Miss Renee Lea
Year 2 Blue (2B) Mr Evan Jones
Year 2 White (2W) Miss Ann Priest
Year 3 White (3W) Mrs Nicola Crowdy
Year 3 Blue (3B) Miss Laura Smith
Year 4 Blue (4B) Mrs Lisa Mitchell (Mon-Wed) & Mrs Megan Waters (Thurs-Fri)
Year 4 White (4W) Mrs Louise Rimmer
Year 5 Blue (5B) Mrs Kelly Winfield-Hart
Year 5 White (5W) Mr Daniel Burro
Year 6 Blue (6B) Miss Kiara Grigo
Year 6 White (6W) Miss Lorralie Bucknell
 MIDDLE SCHOOL (Yr7) – Homeroom Teachers
7.1 Mrs Kim Spencer & Ms Kerri Pears
7.2 Mrs Caroline Hayes
7.3 Miss Rhianna Hall
7.4 Mrs Deborah Boylen
7.5 Mr Adam Brooks
MIDDLE SCHOOL (Yr8) – Homeroom Teachers
BOODJAR Miss Jemma Sadler & Miss Harriett Fettis
KAAL Mrs Sarah Gaynor & Ms Jo McNally
KEP Mr Paul Chant & Miss Corina Penny
MAAR Mrs Dian Wijayanti & Mr Glenn Scarterfield
SPECIALIST TEACHERS:
Physical Education / Health Mr Drew Walsh/ Mr Glenn Scaterfield/Mrs Christina Davies
Dance Miss Harriet Fettis
Music (PP-3) Mrs Marisa Cipriano- PP- Yr 3 (Wed/Thurs)/ Mrs Sarah Gaynor
Indonesian (K – 6) Mrs Kim Rozario (Tues, Wed, Thurs)
Indonesian (Yr 7 – Yr 8) Ms Dian Wijayanti
Science (Junior School) Mrs Alison Romagnolo/Mrs Aisling Keaney
Gifted & Talented Mrs Kelly Winfield-Hart/ Mr Daniel Burro (Junior School) Mrs Kim Spencer/ Miss Rhianna Hall (Middle School)
Sustainability Mrs Helen McClenaghan (Tues, Wed)
Students with Disabilities & Special Needs Mrs Trish Cashman
Counsellor Mrs Sue Leaver (Wed,Thurs,Fri)
Defence Service Mentor Mrs Jane Commane
EDUCATION ASSISTANTS:
3YO Kindy (Tues) Mrs Martina Leahy
Kindy Wanju (Mon-Wed) Mrs Joe-Anne Buchan (Mon-Tues)/ Mrs Cadwallader (Mon-Wed)/ Mrs Michelle Grove (Wed)
Kindy Tjiripan (Wed-Fri) Mrs Jane Pastore/Mrs Joe-Anne Buchan
Kindy Kaya (Wed-Fri) Mrs Mary Mulry/Mrs Sharon Deacon
Pre-Primary Blue Mrs Carrie Sneyd
Pre-Primary White Mrs Tracey Mann
Year 1 Blue / White Mrs Mary Mulry (Mon-Tues)/ Mrs Tameka Slomp (Wed-Fri)
Year 2 White / Blue Mrs Georgina Elphinstone
Year 7 & 8 Mr Christopher Jones and Mrs Caroline Sampson
Students with Disabilities Mrs Liz Hodgson/Mrs Sharon Deacon (Mon-Tues) & Mrs Martina Leahy (Wed-Fri)
Literacy/Numeracy Intervention Mrs Michelle Grove (Junior School) & Mr Christopher Jones (Middle School)